Chinkali

Gruzja już od wielu lat jest jednym z najczęściej wybieranych krajów podczas planowania urlopu lub wycieczek. Polacy zainteresowani są tamtejszą odmienną i przyjazną kulturą, a także doceniają niezwykły klimat i bujną w przyrodę. Tamtejsza tajemniczość niewątpliwie zachęca do jej odkrywania. Na piedestał jednak wysuwa się tutaj gruzińska kuchnia, którą szczególnie cenimy.

Na całym świecie czołowe miejsce zajmują chaczapuri, które możemy spotkać nie tylko w licznych restauracjach, ale także piekarnia gruzińskich. Równie popularne stały się także chinkali, oczarowujące swoim smakiem zarówno miejscowych, jak i przejezdny. Danie to zafascynowało wielu ludzi na całym świecie, dlatego też nie mogło zabraknąć go w Polsce.

Chinkali z wołowiną

Czym właściwie są chinkali?

Chinkali to swego rodzaju pieniążki. Inaczej możemy nazwać gruzińskim wyrobem mącznym, który jednak pod wieloma względami odbiega od naszych tradycyjnych pierogów. Wyróżnia się między innymi tym, że posiada bardzo soczyste nadzienie. Do przygotowania chinkali wcale nie potrzebujemy wyszukanych i drogich składników, wielu godzin ciężkiej pracy, nadzwyczajnych umiejętności światowej klasy kucharza, a mimo to pozostają one kwintesencją południowo-kaukaskiej kuchni. Jednak niewątpliwie, by przyrządzić je tak jak wskazuje tradycja, z pewnością należy znać się na kuchni gruzińskiej. Ten pyszny i sycący posiłek, jeżeli już raz wyląduje w naszych ustach, z pewnością zapamiętamy go na długo i chętnie będziemy do niego wracać.

Jak przygotować chinkali?

Gruzińskie i typowe chinkali przygotowuje się z mięsa oraz sporej ilości ziół. Wykorzystuje się tutaj między innymi kolendrę, którą szczególnie cenią Gruzini. Do przyrządzenia tego smakołyku potrzebne jest delikatne i plastyczne ciasto, które poniekąd przypomina ciasto pierogowe. Nie możemy zapomnieć o surowym mięsie z wołowiny, jagnięciny lub baraniny. Chinkali również pod tym wyglądem nie przypominają tradycyjnych pierogów, gdyż pozostają one w swoim kształcie luźne u dołu, ciasto zostaje zwinięte ciasno u góry, dzięki czemu do złudzenia pierożki te wyglądają jak sakiewka z farszem. Przed podaniem tego dania posypuje się jej świeżo zmielonym pieprzem, który zapewnia rozgrzanie i dodaje pikanterii.

Jak jeść chinkali?

W związku z tym, że mamy nasze rodzime i tradycyjne przyzwyczajenia kulinarne, które dotyczą przyrządzania pierogów, wychodzimy z założenia, że proces przygotowania chinkali jest skomplikowany.  Podobnie dzieje się w przypadku konsumpcji tego gruzińskiego dania. Wychodzimy z założenia, że do każdej potrawy otrzymujemy odpowiednie sztućce, do których zaliczyć należy łyżki, lub noże i widelce. W przypadku chinkali o sztućcach powinniśmy zapomnieć, gdyż spożywa się je po prostu rękoma. Zatem by cieszyć się ich smakiem wystarczą nam czyste dłonie i ewentualnie chusteczka do późniejszego otarcia palców. Z czego właściwie wynika w ten sposób prawidłowego jedzenia gruzińskiego dania? Otóż podczas gotowania na parze pierożków i tym samym znajdującego się wewnątrz z surowego nadzienia mięsnego, wytwarza się aromatyczny i soczysty bulion, który jest niezwykle cenny. Przekłuwanie ciasta nożem lub widelcem mogłoby spowodować jego wypłynięcie, a do tego dopuścić nie możemy.

Zatem takie pierożki wystarczy złapać palcami na górze za ten zwinięty ogonek i nadgryźć delikatnie sakiewkę. Jeżeli chinkali spożywamy pierwszy raz, zachowajmy ostrożność, by nie pobrudzić się wylatującym bulionem. Po wysączeniu zawartości należy zabrać za zjedzenie farszu i otaczającego go ciasta. Na końcu delektujemy się już resztą, która pozostała w naszych palcach.

Gdzie najlepiej zjeść chinkali?

Przygotowywanie prawdziwych i tradycyjnych dań kuchni wschodniej wymaga nie lada doświadczenia, dlatego kluczowe jest, by wybrać taką restaurację, która naprawdę zna się na rzeczy i serwuje wyłącznie smaki konkretnych regionów z całego świata. Z naszej strony dokładamy wszelkich starań, by stworzyć delikatne i smakowite ciasto, oferujemy rozmaite nadzienia, a wszystkie przygotowywane przez nas pierogi są lepione ręcznie.

Śmiało możemy określić się mianem mistrzów w świecie pierogów. Dokładamy wszelkich starań, by zadowalać naszych gości pod względem kulinarnym, dlatego nieustannie poszerzamy nasze menu.