Pierogi bezglutenowe

Przypuszczalnie większość z nas, jeżeli miałaby wspomnieć o pochodzeniu pierogów i zastanowić się, skąd wzięła się ta pyszna potrawa, z pewnością wskazałaby nasz rodzimy kraj. Pierogi w naszych domach goszczą od wielu pokoleń i chętnie je lepimy. Dyskutujemy na temat najlepszych przepisów, wspominamy smak babcinych pierogów z naszego dzieciństwa, eksperymentujemy z różnorodnymi smakami i ulepszamy farsz, ale również coraz częściej wybieramy pierogi bezglutenowe. Tak naprawdę serwujemy je w wielu różnych wersjach w zależności od konkretnego regionu naszego kraju. Jeżeli obcokrajowiec odwiedzi Polskę, również polecamy mu, by skosztował pierogów. Warto jednak wiedzieć, że pierogi są popularne także w kuchni ukraińskiej, włoskiej, chińskiej, rosyjskiej, żydowskiej, a nawet pojawiają się w kuchni meksykańskiej. Co prawda wyglądają one nieco inaczej, bo mamy rosyjskie pielmieni, włoskie ravioli, meksykańskie empanadas czy chińskie wonton, to pod każdą z tych nazw kryje się wspólny mianownik, a mianowicie farsz zawinięty w ciasto.

*(w naszej kuchni pracujemy też z pszenicą, prezentowane pierogi bezglutenowe mogą zawierać śladowe ilości glutenu) 

BEZGLUTENOWE PIEROGI Z WIŚNIĄ
PIEROGI BEZGLUTENOWE Z WIŚNIĄ

Skąd tak naprawdę pochodzą pierogi? 

Pewnie teraz będziecie zaskoczeni, ale warto wiedzieć o tym, że pierogi przywędrowały do nas z Chin, a na ziemiach polskich zagościły w okolicach XIII wieku. W świetle legendy przyjmuje się, że dotarły one do nas za sprawą biskupa Jacka Odrowąża.  Biskup ten miał zachwycić się pierogami w Kijowie i dlatego też postanowił podzielić się tym pomysłem w naszym kraju. Podobno, kiedy na południowych obszarach Polski w tamtym czasie panował szczególny głód, karmił on ubogich pierogami własnego wyrobu.

Pierogi początkowo były daniem specjalnym i traktowanym jako posiłek odświętny. Przygotowywano je w różnych kształtach i wersjach smakowych, a także nosiły odmienne nazwy. Duże pierogi weselne, które serwowano w różnych smakach nazywano kurnikami. Kiedy w styczniu przypadał okres kolędowania podawano koladki. By świętować imieniny pieczono słodkie pierożki, nazywane są soczniami i saniezkami.  Zaś żałobne pierogi serwowane w trakcie stepy nazywane były knyszami.

Polskie pierogi znane na całym świecie

Poza tradycyjnymi wersjami tych dań takich jak pierogi z mięsem, ruskie, z kapustą, grzybami, przeróżne bez jest owocami, zarówno w restauracjach i pierogarniach możemy posmakować chyba wszystkich możliwych kombinacji różnego rodzaju ciast i farszu. Z powodzeniem znajdziemy pierogi z mąki pszennej, żytniej, kukurydzianej, ryżowej czy orkiszowej. Możemy zamówić je ugotowane, grillowane, smażone, proponowana ze słodkim lub słonym nadzieniem, w wersji mięsnej, w wersji wegetariańskiej, serwowane w kształcie maleńkich uszek aż po pojedynczy pieróg pokrojony w plastry. Jednak to, co cieszy się dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie, to niewątpliwie pierogi bezglutenowe.

Pierogi Bezglutenowe Z Suszonymi Pomidorami I Twarogiem
Pierogi Bezglutenowe Z Suszonymi Pomidorami I Twarogiem

Pierogi bezglutenowe, które mogą być pyszne

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o glutenie i słowo to oswajalne jest, mimo że jeszcze do niedawna było zupełnie obce. Mówi się o diecie bezglutenowej, świadomej rezygnacji z glutenu lub uczuleniu na gluten. Tak naprawdę wariantów mamy tu całkiem sporo, ale warto wiedzieć, że gluten to rodzaj białka i najczęściej kojarzony jest słusznie z pszenicą. Wspomnieć musimy, że występuje on również w życie i jęczmieniu, a także pojawia się w innych produktach spożywczych, które niekiedy mają niewiele wspólnego ze zbożem. Spotykamy go w chlebach, kaszach i innych wyrobach mącznych, ale także pojawia się nawet w wędlinach i kostkach rosołowych. Uznaje się go za świetny nośnik aromatu, ale także odpowiada za wiązanie się ciast. To właśnie dzięki glutenowy mąka z wodą tworzy sprężystą i puszystą strukturę, ale wspomnieć musimy, że jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa „glue”, czyli oznacza on po prostu klej.

Gluten jest wrogiem wielu z nas, gdyż w jego składzie znajdujemy gliadynę,  która nierzadko bywa określana toksycznym składnikiem glutenu. Odpowiedzialna jest ona za wywoływanie alergii i nawet może doprowadzić do celiakii, czyli choroby trzewnej.

Coraz częściej zatem zastępujemy produkty glutenowe i wybieramy dania bez glutenu w trosce o nasze zdrowie. Wystarczy wybrać odpowiednią mąkę, czyli na przykład kukurydzianą, jaglaną lub skrobię ziemniaczaną, a przygotowanie bezglutenowych pierogów jest możliwe. Gwarantujemy, że jeżeli wybierzecie nasze pierogi bezglutenowe, będą one tak samo pyszne, jak tradycyjne rozwiązania.

PIEROGI BEZGLUTENOWE  RUSKIE
PIEROGI BEZGLUTENOWE  RUSKIE

Pierogi bezglutenowe w naszym wykonaniu

Oferujemy szeroki wybór pierogów, w tym także pierogi bezglutenowe, które można zjeść u nas na miejscu w lokalu, zamówić na wynos lub z dowozem. Nasi kucharze dokładają wszelkich starań, by swoją wiedzę zdobywaną przez lata i doskonaloną, a także smaki, które odkrywają w kuchniach z całego świata podczas podróży po różnych zakątkach ziemi, przenosić do naszego lokalu i raczyć gości wybornymi smakołykami.